Trhanie zuba? 6 tipov, ako to zvládnete v pohode

3. októbra 2017
Autor: Tomáš Olšiak, Viktória Mirvajová
Foto: Shutterstock, CURAPROX

Následky trhania zuba môžu byť ešte nepríjemnejšie, ak starostlivosť o postihnuté miesto zanedbáte. Vďaka našim pomocníkom a správnej starostlivosti sa vám to nestane a hojenie prebehne hladko.

V lete máme tendenciu užívať si a odkladať riešenie zdravotných problémov na jeseň. Boľavý zub však nepozná ročné obdobie a ohlásiť sa môže kedykoľvek. „Obdobie trhania zubov je v podstate celý rok, ale je pravda, že na jeseň je toho viac. V lete je celkovo menej pacientov,“ hovorí Marián Veselský, predajca CURAPROX Smile Shopu na Stomatologickej klinike na Heydukovej ulici v Bratislave. Do jeho stánku prichádza množstvo pacientov práve pred alebo po stomatologickom chirurgickom zákroku.

Marián nám vysvetlil, čo by ste mali robiť, ak váš čaká trhanie zuba, a na čo nezabúdať po zákroku. Tu je návod, ako predídete zápalu a urýchlite hojenie:

1. Dôkladne sa na zákrok pripravte

„Človek je väčšinou dopredu objednaný na extrakciu, teda trhanie. Predtým by si mal dôkladne vyčistiť zuby, vhodné je aj použiť ústnu vodu Curasept ADS 220 tesne pred zákrokom. Zabráni zápalu, ktorý by mohol pri extrakcii vzniknúť a pomáha aj predísť rozšíreniu zápalu,“ hovorí Marián.

Pod dôkladným vyčistením zubov má odborník na mysli použitie klasickej kefky, medzizubnej kefky, prípadne jednozväzkovej kefky na dôkladné dočistenie: „Použiť jednozväzkovú kefku je dobré na to, aby sa odstránil povlak. Pri extrakcii je dôležité, aby prostredie bolo bez bakteriálneho povlaku.

Trhanie zuba môže komplikovať aj zápal ďasna. Zapálené ďasná sú plné baktérií, ktoré si veľmi ľahko nájdu cestu do rany po extrakcii. Aby ste tomu predišli, odporúča sa medzizubnú kefku namočiť do protizápalového gélu ADS 350 a takto vyčistiť medzizubné priestory. Ďasnám poskytnete rýchlu a účinnú liečbu zápalu a tiež predídete tomu, aby sa baktérie dostali na miesto trhania.

2. Miesto čistite veľmi jemnou chirurgickou kefkou

Dôležitá fáza nastáva po tom, čo ste si už svoje odtrpeli v zubárskom kresle. „Po zákroku sa na mieste vytrhnutého zuba začne tvoriť film, krvná zrazenina a miesto sa začne hojiť. Obdobie hojenia trvá asi dva týždne a je dobré si miesto v okolí rany čistiť jemnou kefkou, najlepšie chirurgickou. Kefka CS Surgical mega soft je na otvorené rany úplne najvhodnejšia, a to po akomkoľvek chirurgickom zákroku,“ hovorí Marián Veselský.

Špeciálnu kefku používajte iba na čistenie miesta, odkiaľ bol zub vytrhnutý. Čistenie by malo byť mechanické, teda bez pasty. Kefka je naozaj príliš jemná a na celkové čistenie nestačí, preto na zvyšok zubov použite klasickú kefku.

3. Ľad pomôže zastaviť krvácanie

V tomto prípade sa vám oplatí siahnuť aj po rokmi osvedčenom recepte. Pár hodín po zákroku je vhodné prikladať na miesto ľad. „Ľad by mal byť však zabalený v textílii. Má anestetický účinok a tiež sťahuje cievy, tým pádom znižuje opuch. Po ustúpení prvotného opuchu (približne po 24 hodinách) by sme mali s prikladaním ľadu prestať, lebo to môže mať opačný účinok a zabraňovať hojeniu,“ odporúča Marián.

4. Jemné vyplachovanie po 12 hodinách

Šíreniu baktérií a infikovaniu rany zabráni roztok Curaspet ADS 220. „Vyplachovať môžeme po 12 hodinách, nie hneď, aby sa nenarušila krvná zrazenina, ktorá je pre hojenie dôležitá. Vyplachujeme iba jemne, nie silným tlakom, aby sa nenarušila krvná zrazenina, ktorá je pre hojenie dôležitá.

CURAPROX ponúka viacero druhov roztokov. Podľa predajcu Smile Shopu v stomatologickej klinike je najúčinejší Curasept ADS 220 Implant. “Obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha regenerácii tkanív,” objasňuje. Podobne účinná je aj klasická ústna voda ADS 220. Žiadny z roztokov neobsahuje alkohol ani mentolové silice, takže neštípe. Nemá príliš atraktívnu chuť, ale účinok stojí za to,“ dodáva Marián.

5. Jedzte len kašovité jedlá

Je veľmi pravdepodobné, že po trhaní zuba veľkú chuť na rezeň mať nebudete. Pokiaľ aj áno, mali by ste si nechať zájsť chuť. Počas hojenia miesta, z ktorého vám zub vytrhli, by ste mali uprednostniť kašovitú stravu. „Odporúča sa kašovitá strava. Keď sa väčšie kusy potravy dostanú do rany, tak sa môže skôr zapáliť. Dva týždne je preto lepšie jesť kašovitú stravu,“ hovorí.

6. Ak sa inak nedá, siahnite po liekoch

V ideálnom prípade kombinácia ústnej vody a ľadových obkladov stačí na zamedzenie výraznejšej bolesti. V mnohých prípadoch sú analgetiká bežnou súčasťou poextrakčnej liečby. V prípade, že je po zákroku bolesť naozaj neznesiteľná, siahnite po liekoch. Nezabudnite však pri ich užívaní dodržiavať pokyny na príbalovom letáku či od lekára. Dávajte si pozor najmä na to, aby ste neprekročili odporúčanú dávku.

A prečo je takáto starostlivosť dôležitá? „Ak sa o ranu nestaráte, miesto nečistíte a neredukujete baktérie, tak sa rany veľmi ľahko zapália. Potom sa skomplikuje hojenie a môže trvať zbytočne dlho,“ uzatvára Marián Veselský.

Mariána Veselského nájdete v CURAPROX Smile Shope na stomatologickej klinike na Heydukovej v Bratislave. Zoznam všetkých CURAPROX Smile Shopov s predajcami ochotnými poradiť a pomôcť, nájdete na tomto odkaze.